Manikür – Pedikür

Manikür

Manikür, el tırnaklarınızın daha güzel görünmesi için yapılan temizlik ve bakım işlemidir. Manikür, kuaförlerde uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Manikür işlemi tırnak diplerinde bulunan ölü derilerin temizlenmesiyle başlar. Tırnaklar uzadığında daha düzgün ve güzel bir görüntüye sahip olmaları için yapılan işlemlerle devam eder. Tırnaklara manikür yapılması, tırnak aralarında oluşan karalıkların azalmasına yardımcı olur. Manikür işin uzmanları tarafından elinize en uygun olan şekilde yapılır ve bu işlem sırasında hijyen çok önemlidir.

Pedikür

Pedikür temel olarak ayak bakımı demektir. Pedikür yaparken ayak tırnaklarınızın istenilen şekilde kesilmesinden tutun da tırnak diplerindeki etlerin şekillendirilmesine kadar onlarca farklı kriter yer almaktadır. Özellikle yoğun şekilde kullanılan ayaklarınız zaman içerisinde sertleşecek ve eski güzelliğini kaybedecektir. Pedikürün içerisinde tüm bunların ortadan kaldırılması ve ayaklarınıza olabilecek en güzel görünümün verilmesi yer almaktadır.

Pek çok kadın hem kuaför ve bakım salonlarındaki malzemelerin sağlığına güvenemediği için hiç pedikür yapmamaktadır. Bunu önlemek için kendi pedikürünüzü evinizde de yapabilir ve zamanla oldukça pratik kazanabilirsiniz. İki haftada bir kendiniz yapacağınız pedikür hem ayaklarınızı güzel gösterecektir hem de size maliyeti çok düşük olacaktır. İlk olarak unutmamanız gereken nokta, pedikürün ya banyo sonrasında ya da ayakların bir süre ılık suda bekletilmesinin sonunda yapılmasının en iyi sonucu vereceğidir. Çünkü bu sıcaklıklarda ve suyun içerisinde ayaklarınızın etleri yumuşayacak, tırnaklarınız daha kolay şekil alır hale gelecektir. Daha sonra çok sert olmayan bir ponza taşı ile topuklarınızdaki nasırlardan kurtulmaya başlayabilirsiniz.

Nasırların ardından tırnak diplerinizdeki etleri kesebilir yahut ileri doğru ittirebilirsiniz. Pek çok kadın kesmenin zahmeti ve zorluğundan dolayı etleri ittirmeyi tercih etmektedir. Sadece ittirilemeyen ve sorun çıkaran bölgelerde kesme işlemi yaparak vakitten kazanabilirsiniz. Eğer kesme işlemi gerçekleştirirseniz ardından alkol yahut kolonya ile ayaklarınızı temizlemeyi unutmamalısınız.

Tavsiye Edilen Gönderi

Bir cevap bırak