Kulak Delimi ve Piercing

PİERCİNG HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

1. Alkol, uyuşturucu, kan sulandırıcı gibi maddeler kullanması durumunda, piercing yaptırmadan birkaç gün önceden bırakılması gerekir.

2. 18 yaşından küçük kişiler ebeveynden alınan yazılı izin olmadıkça piercing yaptıramazlar.

3. Piercing yaptırılacak bölgenin üzerinde herhangi bir yara, çizik, kesik, ben (herhangi bir deri anomalisi), beze olmamalıdır.

4. Piercing yaptıracak kişinin herhangi bir metal alerjisi varsa bunu önceden uygulama yapan kişiye söylemelidir. İlk delimlerde kullanılan takıların mutlaka Titanyum ya da cerrahi Çelik olduğunu bilin.(Gümüş allerjisi olmayan kişlerde bile piercingte gümüş allerji yapmaktadır.)

5. Piercing yaptıracak kişi, uygulanan takının en az üç hafta çıkartılmaması gerektiğini bilmeli planını ona göre yapmalıdır.

6. Piercing yaptıracak kişi, istediği bölgenin uygunluğunu piercing yapan kişiye sormalı fikir almalıdır. Örneğin göbeğe yapılacak bir piercing uygulamasında doğuştan çıkık bir göbek deliği takının düz durmamasına bu da müşterinin memnun kalmamasına neden olacaktır.

7. Piercing sanatçısı yapılan ilk delimlerde kullanılan takıyı şişme payını da göz önüne alarak 1-2 cm büyük seçer, neden büyük piercing takılması gerektiği müşteriye bildirilmelidir.

PİERCİNG YAPARKEN

1. İlk delimde kullanılacak takının şişme payı göz önüne alınarak biraz büyük ve uzun bar seçildiğini bilin.

2. Piercing yaptırmadan önce sanatçı uygulanacak bölgeyi dezenfektanla temizler fakat bunlardan önce mümkünse istediğiniz bölgeyi etraflıca anti-bakteriyel sabunlarla yıkayın veya duş alın.

3. Kullanılacak takının ve malzemelerin dezenfekte olduğundan emin olun.

4. Kullanılan iğnelerin paketinde ve son kullanma tarihinin geçmemiş olduğundan emin olun.

5. Uygulamadan önce müşterinin karnının tok olmasını isteyin çünkü aç karnına yaptırılan bu işlemlerde kan şekeri düşebilir ve baygınlık yaşanabilir.

6. Dil delimi yaptıktan sonra müşteriye mutlaka şişmenin engellenmesi için buz verin ağzında tutması için.

PİERCİNG SONRASI BİLİNMESİ VE YAPILMASI GEREKENLER

1. Takının delindiği bölgenin kabuk tutmasını zorlaştıran fiziki etmenlerden kaçınılmalıdır. Bunun için delim yapılan bölgenin hava almasını zorlaştıran, kolay terleten, sürtünme ve takılma yapan giysiler giyilmemelidir.

2. Delim bölgesinde alyuvarlar iyileşme esnasında çapak gibi bir görünüm oluşturur. Bu çapaklar oluştukça antibakteriyel özel bir solüsyonla eller yıkandıktan sonra temizlenmelidir.

3. İlk delimde kullanılan takı sanatçının söylediği süre içinde değiştirilmemeli ve çıkarılmamalıdır.

4. Delindikten sonraki günlerde eğer delim yapılan bölge, takıyı derinin içine alacak şekilde şişer acı ve ağrı yaparsa takıyı hemen çıkarması için yaptırılan yere gidilmelidir.

5. Söylenen süre sonunda değiştirilen takı iyice temizlenmeli, ilk delimde kullanılan kalınlıktan daha fazla ve daha ağır takı kullanılmamalıdır.

6. İyileştikten sonra çıkarılıp bir süre kullanılmayan takılar bölgenin kapanmasına neden olabilir. Bu kişinin vücut yapısına göre 1-2 gün de olabileceği gibi birkaç ay içinde de olabilir.

7. Delimden sonraki hiçbir aşamada alkol ve benzeri dezenfektanlar kullanmayın bunun yerine piercing için üretilen özel temizleme solüsyonları kullanılmalıdır.

8. Delim yapılmış bölgeye değen her şeyin temiz olmasını sağlanmalıdır. Kirli ellerle asla bölgeye dokunulmamalıdır.

9. Dudak veya dil delimi yapıldıysa alkolsüz, anti-bakteriyel bir ağız çalkalama solüsyonunu her öğünden sonra kullanılmalıdır. Tuzlu su da aynı görevi görecektir.

10. Denize ve havuza en az 7 gün girilmemlidir.

11. Çok terleniyorsa bölgenin terden tahriş olabileceğini unutmayın o yüzden bölgeyi sık sık kurulayın.

12. Sıklıkla takıların toplarını ve uç taraflarını düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir, toplar zamanla gevşeyip düşme yapabilmektedir.

KAŞ

Kaş Piercingi, gözün üstündeki kalın doku (kaş bölgesinin dış tarafı) tabakasının, dış kısmının delimidir. Kaşın ortasından uç kısma doğru bir parmak kadar ölçtükten sonra herhangi bir yere delim yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken ortadan göz pınarının olduğu yöne doğru gidilmemesi gerektiğidir. Genellikle 1,2 mm’lik kıvrımlı barlı (banana) takılar kullanılır. Ortalama iyileşme süresi 1-1,5 aydır. İlk delimlerde kullanılan takı şişme payı göz önüne alınarak biraz daha büyük seçilmelidir.

BURUN

Hızma burun bölgesindeki burun kanadının tam ortasından delinir, genellikle kıkırdağın ince olduğu yer seçilerek delim yapılır. İlk delimlerde şişme payını da göz önüne alarak kıvrık hızmalarla delim yapılır, hızmalar 1mm’dir. Ortalama iyileşme süresi 5-6 hafta kadardır.

SEPTUM

Septum piercing, burnu ikiye bölen, burun içindeki kıkırdak dokunun delinmesidir. Tam merkezden delinmek yerine genellikle uç, ön kısımdan delinir. Genellikle 1,6 mm kalınlığında düz barlı ve toplu kapalı halkalı takıların kullanıldığı bu delim türünün ortalama iyileşme süreci 5-6 haftadır.

TRAGUS

Birçok insanın piercing yaptırmak için küçük bir yer olduğuna inanılan anti tragus bölgesi küçük (micro) takılar kullanılarak delinmesi mümkündür. Küçük toplu kapalı halkaların burada kullanılabileceği gibi çok fazla tavsiye edilmez. Bunun nedeni takının gevşeyip topunun çok sık düşmesi ve bu düşme sonucu uçlarının saç ve diğer şeylere çok fazla takılması, bölgeye zarar verebilmesidir. Labret kullanmak daha çabuk iyileşmesini sağlar. Ortalama iyileşme süresi 8 ila 16 haftadır.

KIKIRDAK

Kulağın arka kısmını oluşturan bu delim türü, kıkırdağın en kalın olduğu kısımdır. Geniş çaplı, toplu kapalı halkaların başarıyla uygulanabildiği bu delimde düz ve kıvrak takıların kullanılması bölgenin daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır. 1,6 mm kalınlığına kadar herhangi bir kalınlık kullanılabilir. Uzunluğunun kıkırdak kalınlığından birkaç milimetre daha büyük olması yeterlidir. Genellikle 8 mm’lik bir uzunluk yeterlidir. Ortalama iyileşme süresi 8 ila 16 haftadır.

DİL

Dil bağının bittiği yerden yukarı doğru delinir. 1,6 mm iğneyle delinir. 10 mm dil piercingi tercih edilmelidir.

GÖBEK

Göbek deliğinin tam ortasından alttan ve üstten müşteri ayaktayken yer işaretlenir. 1,6 mm iğneyle, 10-12 mm piercingle aşağıdan yukarıya doğru delinir.

Tavsiye Edilen Gönderi

Bir cevap bırak