Botoks

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Botox enjeksiyonu özellikle alın, kaş çatma çizgisi, kaz ayaklarındaki ve boyundaki çizgilerde çizgilere enjeksiyonu yöntemi kullanılması sonucu olan kırışıklıkların açılmasında, botoks diğer sistemlerle tartışma götürmeyen bir iyilik hali sağlıyor. Botoks uygulaması minik iğnelerle ile kaslara ilacın verilmesi şeklinde kolay bir işlemdir.

Botoks Nedir? 

A tipi botulinum enjeksiyonu (Botoks), kas hareketlerini engeller, özellikle  alın kırışıklığı, göz çevresi çizgi, kaş ortası çizgileri ve boyundaki kırışıklıkları, çizgileri azaltır. Botoks, işleminde, direkt kasların içine, ince iğneler ile enjekte edilerek, çizgilerin yaklaşık 4-7 gün içerisinde yok olmasını sağlar ve ayrıca yeni kırışıklıkların oluşmasını da engeller.

Hangi sorunlarda etkili oluyor? 

Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan Alın bölgesi, Kaş arası, Göz kenar çizgileri, Üst dudak, Boyun çizgileri, El, ayak, koltuk altı terlemeleri, spasitede ve migren ağrılarında.

Botoks, Yapılan Bölgede Şişlik Olur Mu? 

Botoks, bir dolgu maddesi değil, bu nedenle Botoks,  yapılan bölgede şişlik olmaz. Kas gevşemesi sonucu sadece, işlem yapılan bölgede hafif bir değişiklik oluyor.

Botoks hangi bölgelerde kullanılır?

  • Alın bölgesindeki yatay çizgilerde,
  • İki kaş arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgilerde,
  • Her iki kaş yan taraflarının yukarı kaldırılmasında,
  • Her iki göz yan tarafında yer alan ve gülmekle artan çizgiler ve kırışıklıklarda (kaz ayağı çizgileri),
  • Burun köküne yakın yer alan yatay çizgilerde,
  • Burun sırtındaki tavşan çizgilerinde,
  • Burun ucunun kaldırılmasında,
  • Üst ve alt dudaktaki dikey çizgilerde (sigara içimi çizgileri),
  • Migren tipi baş ağrıları,
  • Eller, ayaklar, yüz ve koltuk altındaki aşırı terleme tedavisinde kullanılır.

Botoks güvenli bir ilaç mıdır?

Botoks FDA (Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi) onaylı güvenli bir ilaçtır. Hatta Amerika’da şaşılık, göz kasları spastisesi gibi bazı hastalıklar için 12 yaşın altındaki çocuklar için FDA onayı almıştır. Botoks kaslara zarar vermez sadece kasın kasılması için gönderilen sinyalleri bloke eder ve kas aktivitesini geçici süre ile azaltır.

Botoksun etkisi ne zaman başlar ne kadar sürer?

Botoksun etkisi 24-48 saat içinde görülmeye başlar. Etkinin tam olarak yerleşmesi 7-10 günü bulabilir. Etkisi genellikle 4-6 ay sürer. Yüz kaslarını daha fazla kullanan kişilerde etkinin daha kısa sürmesi doğaldır. Tekrarlayan botoks uygulamaları kırışıklıkların daha geç geri gelmesini sağlayabilir. Kasların gevşemesi ile daha fazla kırışıklık oluşumu engellenebilir.

İşlem Nasıl Uygulanıyor? 

Botoks, bir enjeksiyon işlemi. Uygulanacağı bölge, lokal anestezi kremiyle uyuşturuluyor, 20 dakika bekleniyor. Uygulanacak alan temizlendikten sonra ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte ediliyor. Uygulama için 10-15 dakikalık bir seans yeterlidir.

Kimler Yapabilir? 

Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks yapabiliyorlar. İşlem yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma yönünü çok iyi bilmesi gerekiyor.

Ne Zaman Etki Gösteriyor?

En erken ikinci günde etkisini göstermeye başlıyor. Kişiden kişiye ve ilaca bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte genel olarak etkisi dördüncü günde başlayarak yedinci günde tamamlanıyor. On günde tam sonuç elde edilmiş oluyor.

Yan Etkileri Oluyor Mu? 

Botoks, çok uzun yıllardan beri tedavi amaçlı kullanılan bir ilaç. Tedavi amacıyla kullanılırken hastaya daha yüksek dozlar uygulanıyor. Bu durumda dahi hastalarda, herhangi bir organda hasar oluşturmuyor.

Botoks İşleminin Amacı Nedir? 

Sinirden kasa iletiyi bozan, yani sinirin verdiği emri kasta uygulatmayan bir ilaç; dolayısıyla uygulama sonrasında kas çalışmaz. Zaten botoks, işlemi bu amaçla yapılıyor.

Etkisi Ne Kadar Sürür?

Genellikle 4-6 ay etki sürer vardır. Zaman biraz daha kısa veya uzun olabiliyor; kalıcılık süresi kişiden kişiye ve ilaçtan ilaca farklılık gösterebiliyor. Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini alıyor. Aynı bölgeye beş, altı kez botox, yapıldığında etkisi artık daha uzun süre devam ediyor. Mutlaka kırışıklıklara yönelik uzman hekiminizce önerilen dermatokozmetik ürünlerde kullanılmalıdır. Bu etki süresini uzatabilir.

Kimlere Uygulanır, Yaş Sınırı Var Mı? 

Yüzünde istenmeyen mimiği, çizgisi veya spazmı olan herkese, 18-65 yaş arasında uygulanabilen güvenilir bir yöntemdir. Ne var ki kırışıklık için botoks, yapıldığında, eğer kırışıklıklar çok derinse çizgiler tamamen yok olmaz fakat derinliği azalır. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

Riskler Nedir?

Geçici doku zedelenme, his kaybı, enjeksiyon sırasında yanma. Nadiren gözkapağı düşmesi görülebilir fakat bu geçicidir. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama olabiliyor; bir kaç gün göz etrafında morarma meydana gelebiliyor. Botoks, sonrası oluşabilecek bozukluklar geçici; dördüncü aydan sonra azalıyor, altıncı ayda kayboluyor.

Estetik Dışında Hangi Amaçlarla Kullanılıyor? 

Spastik felçte; yüz felcinde, migrende, şaşılıkta, baş ağrılarında ve aşın terlemelerde de botoks, uygulanabiliyor.

Aşırı Terlemede Nereye Uygulanıyor? 

Botoks, terlemeyi azaltıyor. Koltuk altında kıl dibine ulaşması için deri içine ve altına uygulanıyor. Terleme uygulamalarında doz, yüzdeki uygulamaya nazaran biraz daha yüksek tutuluyor ama sağlığa zararı dokunmuyor.

Tavsiye Edilen Gönderi

Bir cevap bırak